1983 yılında, otomotiv sanayine ‘bitmiş ürün’ vermek amacıyla kurulan Formfleks, imalat hayatına formlanmış taban ve bagaj halıları üreterek başladı. Zaman içinde araç halılarının arkasında kullanılan formlu ve formsuz PU bazlı ses yutucular ile ürün gamını genişletti. Formlu halı ve PU bazlı ses izolasyon malzemeleri üreterek kendini kanıtlayan Formfleks, 1993 yılında kendi branşında bir dünya markası olan Sommer Industrie ile teknik yardım anlaşması imzaladı. Bu anlaşma sayesinde üretim kapasitesini geliştirme imkânı bulan Formfleks, takip eden yıllarda her biri kendi alanında önemli şirketler olan Treves, Faurecia ve Rieter ile çeşitli projelerde iş birliği yaptı. 2005 yılında ise Fransız Novetüd firmasıyla ortaklık kurdu.

Cam elyafıyla takviye edilmiş Honeycomb panellerine PU uygulaması yapıp formlayarak, hafif ve dayanıklı trim malzemelerinin ilk üreticisi olan Formfleks, kendi alanında hep ilklere imza atan bir kuruluş oldu. Patenti Formfleks’e ait olan MDF üzeri PU uygulaması gibi; dünyada sadece Brezilya ve Türkiye’de üretilen, çevre dostu, karkası keçe üzeri kaplama uygulamasıyla Ford kamyon torpidolarının da üreticisi oldu.

Otomotiv ve beyaz eşya sanayisine, gürültü ve titreşim kesiciler, ısı kalkanı, iç ve dış giydirme bileşenleri üreten Formfleks; Adapazarı, Bursa ve Gölcük’te yer alan fabrikalarıyla faaliyetlerini sürdürüyor.

Formfleks; Q1, ASES gibi müşteri kalite ve üretim sistemlerini iş akış süreçlerine entegre edip, müşterileriyle aynı yöne bakarak gelişimini sürdürüyor. 2002 yılında Toyota Avrupa İmalatçıları arasında Cost Management Ödülü, 2005 yılında Ford Otosan’dan aldığı Q1 Ödülü, 2009 yılında Renault’dan aldığı Avrupa Kalite Ödülü, 2018 ve 2019 yılında yine Ford Otosan’dan aldığı Yılın İmalatçısı Gümüş Yıldız ödülleri; gelişiminin ve müşteri memnuniyetinin en önemli göstergelerindendir.

Gelişmiş simülasyon programları sayesinde, akustik ve iç giydirmeler konusunda ürün geliştirebilen ve tüm müşterilerine Full System Supplier statüsünde hizmet veren bir yapıya ulaşmak üzere çalışmalarını devam ettiren Formfleks, “geleceğe” ve “yeni ilklere” bugünden hazır.